PRÍBEHY A PREMENY

 

Rozhovory so ženami, ktoré majú za sebou kratšiu, či dlhšiu cestu vedomej práce s telom

 

Monika Stehlíková, somatická psychoterapeutka a odborníčka na neverbálnu komunikáciu

Je zásadné UVEDOMIŤ SI A POCHOPIŤ, že informácie sú pre nás veľmi dôležité ale ZMENA a TRANSFORMÁCIA prichádza iba vďaka ZÁŽITKU a CEZ ZÁŽITOK do POZNANIA, ktoré ťa bude v tvojom živote podporovať. 

Slasť, akýže je to pocit? 

Aj keď sa často krát nazdávame, že cesta sebarozvoja a vnútorného liečenia stojí úsilie, musíme sa snažiť a transformáciu si zaslúžiť, možno to tak vôbec nie je. Keď sa pretrhne prepojenie medzi našou esenciou a telom (najčastejšie v dôsledku nenaplnených potrieb, či traumy), preruší sa v tele cesta slasti a nastúpime na cestu utrpenia. Je to veľmi zjednodušený obraz, ale v mojej praxi to vidím všade, kam sa pozriem. Slasť a dobrý pocit v tele je kľúčom k ďalšiemu kroku na ceste k sebe. Kto v sebe obnoví dôveru v tento pocit, navráti sa k sebe a jeho transformácia mu prinesie nielen vyliečenie, ale tichú extázu a prijatie seba a svojho života.

Žiť obyčajný život s väčšou ľahkosťou, mať svoje jasné áno a nie, napĺňať si svoje potreby, ktoré sú mostom k slasti. Podarilo sa to aj Alenke, cez vedomú prácu s telom. 

Uzdrav svoj vzťah k telu, k sebe 

Je to iba tvoja voľba, tvoja energia a vnútorné odhodlanie, ktoré ti prinesie to, po čom túžiš: pevné zdravie, bezpodmienečnú lásku, vzácne vzájomné výživné vzťahy, kreatívnu prácu ...

A súčasťou tejto voľby je OCHOTA vnímať a napĺňať vlastné potreby.

Čo ťa odrezalo od seba samej, že uprednostňuješ potreby všetkých okolo pred sebou? Možno sa ti stáva, že zavalená prácou zabúdaš jesť či piť, alebo odkladáš oddych do nekonečna. Ale možno už len potrebuješ vyladiť svoje vnímanie seba:) a na tejto ceste napájania sa na seba si už dlhšie. Zdieľanie Lucky, a ako začala znova milovať svoje telo. 

Emocionálna plynulosť 

Rozhovory a príbehy premien, ktoré ťa vtiahnu do témy plynutia

Veľmi silný príbeh...posúď sama. Pre mňa je úžasné byť pri premene Ľubky: z krehkého dievčaťa sa pred mojími očami otvára sila ženy. Mám zimomriavky a ďakujem životu, že môžem. Ak ťa volá práca s telom, neodkladaj ju.

Odvážne, s kožou na trh išla aj Lívia, úprimné, silné a autentické zdieľanie. 

ZÁZRAKY SA DEJÚ

Rekalibrácia nervového systému je vždy zázrak

A keď dozrie pre teba čas, priestor pre rekalibráciu nervového systému, ako sa tu udialo Slávke, jej príbeh nájdeš v tomto videu, možno práve teba inšpiruje vkročiť do hlbokých vôd expanzie srdca.

Zmena je možná, čaká na každého, kto chce

Zdieľanie s Evkou a Zuzkou

Prečo zabúdame na seba a vlastné potreby?

PREČO VNÍMAM POTREBY INÝCH VIAC, AKO TIE SVOJE?
Dávanie prednosti všetkému a všetkým pred sebou samým. Neschopnosť vidieť v pravde seba, svoje túžby a potreby.
Odkiaľ to pramení?

Zdieľanie Ivky a jej príbeh premeny. 

Zdieľania a príbehy žien, ktoré dali zbohom (vnútornej) neistote!

Koniec slušnému dievčatku

Žiaľ, slušnosť zabíja (nielen) autenticitu. Často aj zdravie, pocit vitality, radosti zo života a podľa Selye (endokrinológa, chemika a velikána psychosomatiky) ak človek nemôže žiť svoje autentické ja, ochorie. Ako sa v tomto príbehu našla Mirka? Jej zdieľanie ti môže byť inšpiráciou uvoľniť sa zovretia kazajky "slušného", ktoré už neprospieva. 

Daj zbohom vnútornej neistote! 

Nádherný prejav entuziazmu a radosti, Gerda sa podelila o jej začiatky práce s telom a čo jej to prinieslo do života :), potenciál priniesť hĺbku sebapoznania v čase, ktorý zreje ako víno. 

VIEŠ, ČO ZABÍJA TVOJE SEBA-VEDOMIE?

Možno sa ti stáva, že sa niekedy necítiš dobre vo svojej koži, možno máš v napätí brušnú dutinu, či mávaš pocit slabých nôh, potia sa ti dlane, či ti vyschne v ústach a rozochveje sa ti hlas. Jednoducho v niektorých situáciách môžeš mať pocit, že ťa TELO ZRÁDZA A NEVIEŠ, ČO S TÝM. Netušíš, prečo to tak je a tak tomu radšej nevenuješ pozornosť, ale potom ťa dobehnú stavy, že si nespokojná, nervózna, podráždená, možno niekedy vyčerpaná. Ako svojmu telu začala dôverovať Mirka a čo jej to prinieslo?

ZHOĎ MASKY, BUĎ PRAVDIVÁ?

Rozprávanie príbehov žien, ktoré somaticky pochopili, precítili a začali ziť svoje autentické ja. Aké sú najväčšie výzvy na tejto ceste? Kde nájsť podporu? Na čo určite pamätať!

Zdieľanie Moniky, ktorá sa cez prácu s telom dostala k zjemneniu a zmäkčeniu z naučenej tvrdosti, ktorá nás časo v našej kultúre ovplyvňuje. Kde umiestňujeme vlastnú silu? Možno sa aj ty nájdeš v tomto príbehu. 

 Na ceste k celistvosti a väčšiemu prepojeniu so sebou 

Často to vidím, ľudia prácu s telom odkladajú. Až príde moment...a žiaľ, je ním často choroba, vyčerpanie, alebo rozpad vzťahu.

Nemusíš čakať. Utrpenie, choroby, či psychické starosti nemajú tendenciu samé zmiznúť, skôr naopak. Ich prirodzená tendencia je prehĺbovať sa, až ťa nakoniec zastavia.

A preto: so mnou, či bezo mňa, pokračuj v tom, čo sme spolu začali.

Príbeh Majky

V škole života prišla skúška, ktorá nemala riešenie v hlave. Intenzívna, zlomová. A telo sa v tomto procese zrazu stalo veľkým pomocníkom. Pozri, koľko vnútornej múdrosti sa v nej zobudilo. 

Láskavé a nežné zdieľanie Zuzky

Naše telo je mapa, ktorá nás vedie k nám samým. A dovoľujem si tvrdiť, že je to mapa k pokladu. Keď sa v tejto mape zorientuješ, povedie ťa.

Vieš, kto je tým pokladom? Ty sama!

Pod nánosmi kulturálnych tlakov, spoločenských kódov, rodinného batôžteka, ktorý si nesieš, sa niekedy stratíš. Alebo stratíš nejakú z tvojich častí - divokú, autentickú, veselú, nebojácnu, prívetivú, otvorenú, šibalskú, alebo aj hnevlivú, zúrivú, šteklivú. Stratíš tú časť, ktorá nevyhovuje tvojmu okoliu alebo začne ti "spôsobovať" problémy. Ale tá časť sa nestratí: zväčša prijíme nejakú inú formu v podobe nízkej energie, úzkosti, či obáv, alebo bolestí a chorôb.

Uvažuj o tom. Nájdi ich. Dovoľ im, aby si opäť našli cestu k tebe domov vo svojej pravej podobe.

Áno, potrebuješ na to odvahu a podporu: ale tá tu je! Chop sa jej.

Vnímaš, že súznieme? Poď so mnou do mentoringového programu. 

 SKÚSENOSTI žien, ktoré sa vnorili do svojho tela 

Prehĺbený vzťah s telom, obnovená láska k sebe, prehĺbené vnímanie vlastnej sexuality. Príbeh o sebastarostlivosti, ktorá prináša radosť zo života a obnovuje energiu!

Ďalší z krásnych príbehov a zdieľaní. Táničke, ďakujem za jej citlivé a krásne zdieľanie.

Zdieľanie Mirky. Vždy je pre mňa najvzácnejšie povzbudiť ľudí cez príbehy. Prinášajú nádej, že sa to dá. Že zmena je možná pre každého. Milujem príbehy, ktoré nesú v sebe ľudskosť, odkrývajú pravdu a neboja sa priznať, že život je veľmi spletitý. No v tom všetkom, sa dá cez telo nájsť rovnováha.

Zdieľanie Evky a jej práca s vnútorným liečiteľom. Nech ti toto zdieľanie prinesie pohladenie na duši a motiváciu. 

Zdieľanie účastníčiek môjho pilotné online programu Akadémia sebaistých! Tak vzácny čas 🙂 

Ako had zvlieka svoju kožu, podobne aj my!

Objav spôsob, ako nadviazať spojenie so svojím telom, jeho vnútornou inteligenciou, ktorá riadi všetky procesy v tele a má na starosti aj liečenie.

Rozprávanie o transformačnej sile práce s telom. Vzácne zdieľanie s Gabikou, s láskou spomínam, česť jej pamiatke a dych svetla jej duši!

Únava a úzkosť, poď z toho von!

Zdieľanie absolventky programu Miluj svoje telo, Silvii, ktoré prekonala covid a techniky z programu jej pomohli, aby neskončila v nemocnici.

Cirkev a telo

Ako vníma Veronika vplyv kresťanskej, zvlášť katolíckej viery na naše presvedčenia o tele a jej cesta práce s telom ako silne veriacej osoby.

 ... a je ich viac 

Trpela som migrénami a už som sa viac nechcela dopovať liekmi. Naučila som sa počúvať telo, zastaviť sa a vnímať, kde prekračujem vlastné hranice. Bolesti hlavy sa nerozvinú, bolesť ustúpi. Je to pre mňa tak nové a tak úľavné. Otvára sa mi nový priestor, kde sa naučená bezmocnosť mení na možnosť voľby. Z celého srdca ďakujem.
Magdaléna Uhliariková
Monika, práca s tebou je zázrak! Je to neskutočné, oslobodzujúce, konečne po rokoch som to zase ja. Našla som v sebe veľkú istotu, pokoj, som neskutočne vyrovnaná. Vnímam veľký pokrok: viem regulovať migrénu cez dýchanie, upkojili sa mi tiky pod očami a dokonca aj bolesť platničiek, ktorá ustupuje tak do 10minút. Nie som už v kŕčoch, už vôbec nie.
Alena Mesárošová
Vďaka práci s Monikou sa učím cez jednoduché cvicenia vnímať svoje telo. Je to nádherná a objavná cesta, pretože cez telo spoznávam aj seba. Úžasne je, že si začínam oveľa viac užívat prítomnosť, a dostávam sa bližšie k srdcu a k tomu čo naozaj v živote chcem. V Monike cítim veľkú podporu a jej vedenie a mentoringy sú obrovským prínosom na tejto ceste k sebeláske a prijatiu.
Gerda Tumová
Som veľmi rada, že mám takého učiteľa v živote, akým je Monika. Naučila ma prijať samú seba taká, aká som, nehanbiť sa za seba a brať sa s humorom. Rozhodne to nie je človek, ktorý vás vysmeje, naopak, nájdete v nej prijatie a podporu a vo mne to vybudovala voči Monike obrovskú dôveru.
Dominika Morávkováherečka
Monika ma naučila hľadať a nájsť samú seba, svoj stred a svoje ja. Naučila ma byť k sebe úprimná a stáť si za tým, čo je pre mňa dôležité. Je ideálnou kombináciou dobrej nálady, pozitívnej energie a harmónie. Pre mňa top osôbka.
Ruth Trebatickálektorka
Díky praktickým radám v kombinaci s naslouchajícím srdcem Moniky, jsem v sobě objevila mnoho mechanizmů, které blokují můj život. Pro mne je výzva programem do budoucnosti, takovým "mustrem" na život bez zbytečně nadměrného úsilí.
Bětuška Baštýřová

Teším sa na teba!

Monika Stehlíková

somatická psychoterapeutka a odborníčka na neverbálnu komunikáciu
Som vyštudovaná psychologička a psychoterapeutka a celoživotne sa venujem práci s telom a jeho rečou. Mojou túžbou je, aby ženy, s ktorými pracujem, nadobudli prirodzené sebavedomie a prehĺbili úprimné prijatie samých seba. Verím v to, že čím viac sa ľudská bytosť prijíma a miluje, tým ľahšie a radostnejšie sa jej žije. A profituje z toho aj celé jej okolie. Sama som vyrastala v rodine, kde nad ženskosť a jemnocit sa postavilo odopieranie a pracovitosť, nad intuíciu a cit bol postavený rozum a tvrdosť, a sexualita bola niečím zlým a skazeným. Z týchto vzorcov som vystúpila. Som jemná, nežná, láskavá, no zároveň divoká a ženská. 

Poď, môžeme ísť kúsok cesty spolu!

Zažívaj to aj ty spolu so mnou!

Ako somatická psychoterapeutka sa venujem tanečnej psychoterapii už viac ako dve desaťročia a som mamou tohto prístupu na Slovensku.

Moju prácu výrazne ovplyvnil výcvik Dance Movement Psychotherapy, mindfulness, tantra, čchi-kung a holotropná prax. V súčasnosti skúmam pohybový prístup Continnum movement, ktorý vytvorila Emilie Conrad, a ktorý pracuje s tekutým systémom tela, fluiditou a vedomím tela. Mojou túžbou je pomôcť ľuďom, aby sa napojili na ich vnútornú životnú pulzujúcu silu, uvoľnili hlboké štruktúry tela, v ktorých sa uchovávajú dávno zabudnuté spomienky či vzorce, ktoré ich nevedome organizujú. Z celého srdca želám každému, aby spoznal svoju esenciu, totalitu bytia a mystérium, ktorým je telo a život. Tak môže zažívať tichú (možno nikým nevidenú), ale plne živú extázu životu.